Latviešu karogsAngļu karogsKrievu karogs
Kā IUI darbojas?

Kā IUI darbojas?

Atjaunots 10.07.2022

Lai veiktu spermatozoīdu ievadīšanu dzemdes dobumā, vispirms ir jāsagatavo sieviete.

Ja sievietei ir regulārs menstruālais cikls (+/– 28 dienas), ārsts veic kontroles ultrasonogrāfiju 11–12 cikla dienā, lai pārliecinātos, ka vienā no olnīcām veidojas dominantais folikuls.

Ja sievietei dabīgā ciklā folikulu augšana ir traucēta, ārsts rekomendēs ovulācijas medikamentozu stimulāciju un cikla 11–12 dienā veiks arī kontroles ultrasonogrāfiju.

IUI procedūra tiek plānota ap ovulācijas laiku, parasti  36–38 (var 24–40) stundas pēc LH pacēluma asins analīzēs. Lutenizējošais hormons (LH) izdalās hipofīzē – tas nodrošina folikula sieniņas plīšanu un olšūnas izdalīšanos no olnīcas. LH pacēlumu var noteikt arī ar ovulācijas testiem, bet klīnikā pirms IUI parasti veicam asins analīzes.

Menstruālā cikla 12–16 dienā (precīzi to noteiks jūsu ārsts) vispirms klīnikā ierodas vīrietis un nodod  spermas paraugu.  3–5 dienas pirms tam rekomendējam atturēties no dzimumattiecībām. Pēc tam embriologs veiks spermas “atmazgāšanu” no spermas šķidruma un atdalīs potenciāli spējīgākos spermatozoīdus no sēnalām.

Sievietei klīnikā ir jāierodas pāris stundu vēlāk. Procedūras laikā sieviete ērti atguļas uz ginekoloģiskā krēsla, un sagatavotā sperma caur dzemdes kaklu tiek ievadīta dzemdes dobumā ar speciāla katetra palīdzību.

IUI procedūra aizņem dažas minūtes un parasti nesagādā sāpes un diskomfortu. Liela nozīme ir emocionālajam stāvoklim un spējai atslābināties. Pēc procedūras 15–20 minūtes ir jāpaguļ, tālāko dienas daļu var pavadīt bez ierobežojumiem.

Ja būs nepieciešams, ārsts nozīmēs progesteronu menstruālā cikla luteālās fāzes uzlabošanai. Ap gaidāmo menstruāciju laiku ir jāveic grūtniecības tests vai ir jānosaka HCG asins analīzēs.