Latviešu karogsAngļu karogsKrievu karogs
Neauglību izraisoši faktori
embrions.lv > Auglība > Neauglību izraisoši faktori

Neauglību izraisoši faktori

Atjaunots 10.07.2022

Reproduktīvo funkciju nodrošina sievietes un vīrieša reproduktīvo orgānu mijiedarbība. Lai iestātos grūtniecība, ir nepieciešama ovulācija ar nobriedušas olšūnas izdalīšanos, kvantitatīvas un kvalitatīvas spermas izdalīšanās dzimumceļos, labs spermatozoīdu kustīgums, olšūnas spēja iekļūt olvadā, veiksmīgs apaugļota embrija transports dzemdes dobumā un implantācija endometrijā.

Neauglības cēlonis var būt sievietes, vīrieša vai abu faktoru kopums. Gan sievietes, gan vīrieša faktors ir aptuveni 35 % gadījumu. Aptuveni 20 % gadījumu ir vairāk nekā viens cēlonis vai arī kombinēti faktori. Vidēji 10 % gadījumu cēlonis ir neizskaidrojams.

Neauglības izraisošo faktoru biežums ir saistīts ar pāra vecumu. Ovulatora disfunkcija kā neauglības cēlonis vairāk ir sastopama gados jaunākiem pāriem, olvadu un peritonija (iegurņa vēderplēve) faktors ir novērojams dažādos vecumos, bet vīrieša faktoru un neizskaidrojamu neauglību vairāk novēro gados vecākiem pāriem.

Vidējais neauglības ilgums pāriem, kas griežas pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa, ir 21 mēnesis. Vidējais neauglības laiks specializētajos centros ir 42 mēneši.

Cilvēka apaugļošanās process ir ļoti sarežģīts. Lai atvieglotu tālāku pāra izmeklēšanu, ir lietderīgi šo procesu sadalīt piecos cits citam sekojošos notikumos:

  1. Sperma tiek ievadīta makstī pie dzemdes kakla ap ovulācijas laiku vai precīzi ovulācijas laikā, spermatozoīdiem ir jāspēj šķērsot dzemdes kaklu, aizpeldēt līdz olvadiem un apaugļot olšūnu – to nodrošina spermatozoīdi jeb vīrieša faktors.
  2. Ovulācijas laikā izdalās nobriedis oocīts (ideālā gadījumā, ja cikls ir regulārs, t. i., 28 dienas, ovulācija ir prognozējama) – to nodrošina olnīcas jeb ovulators faktors.
  3. Dzemdes kakls notver, filtrē un palīdz iekļūt spermatozoīdiem dzemdes dobumā un olvados – to nodrošina dzemdes kakls jeb cervikālais faktors.
  4. Olvadu distālais gals (fimbrijas) satver oocītu (nenogatavojušos olšūnu) un iestumj olvadā, kā arī nodrošina spermatozoīdu nokļūšanu pie olšūnas, bet pēc apaugļošanas palīdz nogādāt embriju atpakaļ dzemdes dobumā – par to atbild olvads jeb olvadu faktors.
  5. Dzemde nodrošina normālu implantācijas procesu un embrija-endometrija mijiedarbību – tas ir dzemdes faktors jeb embrija-endometrija faktors.

Neauglības cēloņu izmeklēšanas taktika balstās uz šo piecu (sievietes / vīrieša) faktoru izmeklēšanu!